ELEPHANT

chapter I

tales

Największe stworzenia chodzące po tej planecie poruszają się powoli, ostrożnie i dostojnie – tak jakby szaleńczy pęd ludzkiego świata stanowił jedynie nierozsądny wybryk. Słonie od bardzo dawna zajmują specjalne miejsce w moim sercu i długo czekałam na moment, gdy wreszcie będę mogła część tego uczucia odbić na płótnie. W serii obrazów poświęconych słoniom użyłam czerwonej ziemi, która nadaje ich grubej, pomarszczonej skórze niesamowitej, wulkanicznej barwy.

Skąpana w słońcu dolina, otoczona zieloną dżunglą. To tu mieszka sto szesnaście słoni. Większość z nich to zwierzęta odzyskane z przemysłu turystycznego, w którym zostały sprowadzone do aktywa generującego zyski. Po kilkudziesięciu latach życia w łańcuchach trafiły do miejsca, gdzie znów mogą wolne chodzić po trawie, nawiązywać głębokie relacje, głośno trąbić i kąpać się w rzece - miejsca gdzie znów mogą być po prostu słoniami.

Elephant Nature Park wykupuje stare i schorowane słonie z całej Tajlandii i okolic, aby dać im zasłużoną wolność od nadużyć i godne życie. W tym roku po raz drugi miałam możliwość bycia wolontariuszem w tym magicznym miejscu. Mogłam doświadczyć obecności słoni i obserwować je w warunkach najbardziej zbliżonych do ich naturalnego środowiska – w którym po latach niewoli nie mogłyby już żyć samodzielnie. Właśnie stąd pochodzi czerwony pigment, którego użyłam we wszystkich pracach z tej mini serii. Mam nadzieję, że oprócz barwy, na płótnie udało mi się również zamknąć niczym w lampie Aladyna cząstkę ducha tego niesamowitego miejsca i żyjących w nim istot.

Elephant Tales to pierwszy rozdział mojej opowieści na rzecz słoni. Mam nadzieję, że ta i kolejne historie pozwolą mi wyrazić moje zaangażowanie na rzecz tych istot, a przede wszystkim uczucie spokoju, które odczuwam, gdy jestem wśród nich.

Cała kwota ze sprzedaży serii wspiera działanie Elephant Nature Park.

heart of the jungle

160 x 120

Akryl i mineralne pigmenty na surowym płótnie

drops of heaven

110 x 110

Akryl, mineralne pigmenty i pastel olejny na surowym płótnie

Naturalny czerwony pigment pozyskany z ziemi, którą zebrałam w Elephant Nature Park. Obsypujące się nią słonie, przybierają czerwono-pomarańczowej barwy.

red valley between clouds

100 x 100

Akryl, mineralne pigmenty i pastel olejny na płótnie

Ziemia po której kroczą słonie. Kąpiele błotne to ich naturalny sposób na ochronę wrażliwej skóry przed słońcem.

“They are the color of the planet.

They are beautiful.

If we want to protect them we have to do it right now.”

Lek Saengduean Chailert

the founder of Elephant Nature Park and Save Elephant Foundation

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o słoniach i o tym jak możesz pomóc wejdź na stronę Save Elephant Foundation: https://saveelephant.org/how-to-help/

Więcej o założycielce Save Elephant Foundation i Elephant Nature Park: https://mydreamforanimals.com/interviews/lek-chailert/

Więcej o treningu słoni przebywających w niewoli i o tym dlaczego nie powinniśmy jeździć na słoniach:https://wyborcza.pl/magazyn/7,124059,16374773,zlamane-dusze.html?disableRedirects=true

Source: Save Elephant Foundation.

Czerwona ziemia przefiltrowana do uzyskania pigmentu i farby. Zdjęcie z mojej pracowni.